Kas ir dermatoloģiskās problēmas mājdzīvniekiem?

Dermatoloģiskās problēmas ir apmatojuma un ādas slimības sastopamas gan suņiem , gan kaķiem, kas visbiežāk ir saistīti ar pašas ādas veselības stāvokļa pasliktināšanos, taču retākos gadījumos tos novēro arī pie citu orgānu saslimšanas, piemēram, ar endokrīnās sistēmas saslimšanām. Lai noteiktu slimību cēloni un nozīmētu ārstēšanu ir nepieciešama papildus diagnostika.


 

Kādas ir visbiežākās dermatoloģiskās pazīmes mājdzīvniekiem?

Visbiežākās pazīmes ir nieze, sevis pastiprināta laizīšana, sarkani pleķi, skrāpējumi uz ādas, pumpas, sausā āda, blaugznas, izspūris un nespodrs apmatojums, dažreiz nepatīkama ādas smaka.


 

Kas visbiežāk izraisa dermatoloģiskās problēmas mājdzīvniekiem?

Visbiežāk dermatoloģiskās problēmas suņiem un kaķiem izraisa ādas un apmatojuma parazīti, ādas sēnīšu infekcija (kailā ēde u.c.), bakteriālā infekcija vai dažādas alerģijas.


 

Kādi ādas parazīti visbiežāk izraisa dermatoloģiskās problēmas mājdzīvniekiem?

Visbiežāk ādas un apmatojuma problēmas suņiem un kaķiem izraisa blusas, utis, matgrauži, ērces. Parazīti barojas un dzīvo dzīvnieka kažokā un izraisa ādas iekaisumus jeb dermatītus.


 

Kādas pazīmes ir pie blusu alerģiskā dermatīta?

Pie blusu alerģiskā dermatīta dzīvnieks ir nemierīgs, kasās, skrāpē sevi līdz asinīm, grauž ķermeni, uz ādas novēro sarkanas pumpiņas, blaugznas, izkrīt apmatojums, ir plikas vietas uz ķermeņa.


 

Kādas pazīmes ir pie kailās ēdes mājdzīvniekiem?

Bieži novēro sarkanus pleķus uz ādas, apmatojuma izkrišanu, pelēkas kreveles uz ādas, ko var sajaukt ar blaugznām. Visbiežāk slimo mazie kaķēni. Ar kailo ēdi var saslimt arī cilvēks.


 

Kādas ir alerģijas pazīmes mājdzīvniekiem?

Alerģijas pazīmes ir līdzīgas citām ādas slimībām. Novēro stipru vai mērenu niezi, kasīšanos, blaugznas uz atsevišķām ķermeņa daļām, ādas apsārtumus, izsitumus, melnus punktiņus uz zoda (akne). Alerģija var būt uz kādu barības sastāvdaļu, apkārtējo vidi (putekļu ērcītes, putekšņi, sadzīves ķīmija u.c.), kā arī mēdz būt kontaktalerģijas uz plastmasu, audumu u.c.


 

Kā var diagnosticēt dermatoloģiskās problēmas mājdzīvniekiem?

Ja parādās kādas no augstāk minētām pazīmēm, ir jāparāda savs dzīvnieks veterinārārstam. Veterinārārsts klīnikā ņem ādas nokasījumus, izrauj matiņus un mikroskopē, kā arī veic nospieduma uztriepes, nokrāso ar speciālām krāsām un mikroskopā pēta iekaisuma šūnu esamību.

Microsporium

 

Ko darīt, ja dzīvniekam novēro kādu no dermatoloģiskām pazīmēm?

Tā kā visas uz ādas esošas pazīmes ir līdzīgas, tad jāvēršas pie veterinārārsta, kas konstatēs īsto problēmas ierosinātāju un nozīmēs efektīvu ārstēšanu. Vairums gadījumos, laicīgi konstatējot ādas slimības, var ātri palīdzēt medikamentozā ārstēšana. Vieglākos gadījumos veterinārārsts nozīmē lokālu ārstēšanu (sprejs, ziedes), bet smagākos gadījumos tiek izrakstītas tabletes vai injekcijas.

Cenrādis